Općina Karlobag primila je dvije Odluke o dodjeli sredstava u okviru Mjere III.3. „Provedba strategija lokalnog razvoja – operacije koje podupiru FLAG-ovi“ za programsko razdoblje 2014. – 2020.

Rezultat je ovo upornog i marljivog rada lokalnih dionika na održivom razvoju ribarstvenog područja. Naime LAGUR / FLAG Tramuntana osnovan je 14. prosinca 2016. na području Karlobaga, Senja, Novalje, Raba i Lopara. Povezivanjem triju sektora (civilnog, javnog i gospodarskog) i aktivnom suradnjom izrađena je Lokalna razvojna strategija u ribarstvu LAGUR-a Tramuntana (LRSR) te su osigurana financijska sredstva za provedbu, priopćeno je iz LAGUR-a Tramuntana.

LAGUR Tramuntana je tijekom 2020. godine raspisao 5 FLAG natječaja za dodjelu javne potpore u okviru odobrenih mjera LRSR i pomalo stižu prvi rezultati.

Na FLAG natječaj za mjeru 2.A.1. „Razvoj turističkih sadržaja povezanih s tradicijom ribarskog kraja“ svaki potencijalni nositelj projekta mogao je prijaviti 3 projektne prijave. Uvjet je bio da je prijavitelj registriran na području LAGUR-a, da se projekt provodi na području LAGUR-a i da doprinosi cilju 2. LRSR-a. Skupština LAGUR-a Tramuntana odabrala je 4 projekta koja su nakon kontrole Ministarstva poljoprivrede, Uprave ribarstva pristigle i Odluke o dodjeli sredstava.

Projekt Općine Karlobag: „Izgradnja tematske rute ribarske i pomorske tradicije Podvelebitskog kanala“ zauzeo je drugo mjesto na rang listi, te mu je dodijeljeno 1.502.481,25 kn.

 

Tematska ruta povezati će naselja Karlobag i Cesaricu, potaknuti na suradnju gospodarski i turistički sektor te na taj način očuvati i promovirati tradiciju ribarskog i pomorskog kraja u cilju održivog razvoja. Uložiti će se u postavljanje solarne rasvjete, urediti će se prostor za odmor, postaviti klupe, koševi za otpatke, edukativno-informativne table i smjerokazi.  Na planiranoj ruti promovirati će se lokacije koje su u prošlosti predstavljale velik značaj za stanovnike ovog područja. Putem informativno-edukativnih tabela podizati će se svijest potrošača o zdravstvenoj koristi konzumiranja ribe,  značaju i nutritivnoj vrijednosti mediteranske prehrane, lokacijama na kojima je moguće kupiti/konzumirati riblje proizvode, spriječiti će se gubitak tradicionalnih vještina i znanja, turistički promovirati povijest ribarenja, pomorstva i tradicijskih ribolovnih alata iz prošlosti te postaviti temelji za očuvanje ribljeg fonda. Opći cilj planiranog projekta je doprinijeti održivom razvoju ribarstvenog područja Podvelebitskog kanala kroz jačanje prepoznatljivosti ribarskog sektora, prezentaciju ribarske i pomorske tradicije te edukaciju o značaju očuvanja okoliša te prilagodbe klimatskim i drugim okolišnim promjenama za razvoj održivog ribarstva. 

Prva dva odobrena projekta potvrđuju da ovaj kraj ima kvalitetne projektne ideje koje su prepoznate od šire zajednice. Iz LAGUR-a Tramuntana ističu da će i u buduće podržavati razvojne projekte i inicijative koji su u skladu s važećom LRSR te općenito, održivim razvojem ribarstvenog područja LAGUR-a Tramuntana.

Izvor: Lika Online